Michaëlle Jean

17

Michaëlle Jean : biography

September 6, 1957 –

Titles, styles, honours, and arms

Titles

  • September 6, 1957September 27, 2005: Miss/Madam Michaëlle Jean
  • September 27, 2005October 1, 2010: Her Excellency the Right Honourable Michaëlle Jean, Governor General and Commander-in-Chief in and over Canada
  • October 1, 2010: The Right Honourable Michaëlle Jean

Honours

Ribbon bars of Michaëlle Jean
number=0|ribbon=Order of Canada (CC) ribbon bar.png}} number=0|ribbon=Order of Military Merit (Canada) ribbon (CMM).jpg}} number=0|ribbon=Order of Merit of the Police Forces (Canada) ribbon (COM).jpg}} number=0|ribbon=VOStJ ribbon.png}}
number=0|ribbon=QEII_Diamond_Jubilee_Medal_ribbon.png}} number=0|ribbon=CD-ribbon.png}} number=0|ribbon=SCM ribbon.png}} number=0|ribbon=Legion Honneur GC ribbon.svg}}
Appointments
  • 2005: Honorary Member of the Royal Military College of Canada Club
  • 2007: Honorary Fellow of the Royal College of Physicians and Surgeons of Canada (FRCPSC(hon))
  • September 26, 2012: Member of the Queen’s Privy Council for Canada (PC)
Medals
  • September 27, 2005: Canadian Forces Decoration (CD)
  • 2005: Saskatchewan Centennial Medal
  • February 6, 2012: Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal
Awards
  • 1989: the Human Rights League of Canada Media Award
  • 1989: Fondation Mireille Lanctôt Prix Mireille-Lanctôt
  • 1994: Canadian Broadcasting Corporation Prix Anik
  • 1995: Amnesty International Canada Journalism Award
  • 1997: City of Montreal Citizen of Honour
  • 2000: Conseil de la Langue Française du Québec Prix Raymond-Charette
  • 2000: Canadian Association of Cable Television Providers Galaxie Award
  • 2001: Academy of Canadian Cinema and Television Prix Gémeaux (Best Interview: All Categories)
  • 2004: Canadian Broadcasting Corporation French Television Prize
  • 2009: Board of Governors Recognition Achievement Award from the National Quality Institute
  • November 16, 2009: National Quality Institute Recognition of Achievement Award
Foreign honours
  • 1985: Swiss Ambassador to Canada’s Prize of Excellence in French and Italian studies
  • May 28, 2010: United Nations Development Fund for Women Canada Award
  • 2011: Grand Cross of the National Order of the Legion of Honour

Honorary military appointments

  • September 27, 2005October 1, 2010: Colonel of the Regiment of the Governor General’s Horse Guards
  • September 27, 2005October 1, 2010: Colonel of the Regiment of the Governor General’s Foot Guards
  • September 27, 2005October 1, 2010: Colonel of the Regiment of the Canadian Grenadier Guards

Honorary degrees

  • June 5, 2006: University of Ottawa, Doctor of Arts (DA)
  • July 21, 2006: Università per Stranieri, Doctor of International Relations (DIR)
  • November 10, 2006: McGill University, Doctor of Letters (DLitt)
  • March 25, 2007: Osgoode Hall Law School at York University, Doctor of Laws (LLD)
  • June 5, 2007: University of Manitoba, Doctor of Laws (LLD)
  • June 10, 2008: University of Alberta, Doctor of Laws (LLD)
  • May 23, 2009: Université de Moncton, Doctorate of Letters (DLitt)
  • June 14, 2009: Université Laval, Doctor of the University (DUniv)
  • May 20, 2010: Royal Military College of Canada, Doctor of Military Science (DMSc)
  • May 26, 2010: Université de Montréal, Doctor of Philosophy (PhD)
  • February 25, 2011: University of Guelph, Doctor of Laws (LLD)
  • November 17, 2011: University of Calgary, Doctor of Laws (LLD)