Samuel Robison bigraphy, stories - United States admiral

Samuel Robison : biography

May 10, 1867 - November 20, 1952

Admiral Samuel Shelburne Robison CB, USN (May 10, 1867 - November 20, 1952) was a United States Navy officer whose service extended from the 1890s through the early 1930s. He held several major commands during World War I, and from 1928-1931 served as Superintendent of the United States Naval Academy. In 1933, Admiral Robison also founded a Naval Preparatory Academy in Pine Beach, New Jersey called Admiral Farragut Academy.

Post-war service and retirement

A member of the General Board of the Navy from December 1922 until June 1923, he was appointed Commander in Chief, Battle Fleet, with the rank of admiral, from June 30, 1923. With USS Seattle (ACR-11) as his flagship, he commanded the United States Fleet during the year commencing August 1925. He then became Commandant of the 13th Naval District with the permanent rank of rear admiral. From June 1928 until his retirement in June 1931, he served as Superintendent of the Naval Academy.

For a number of years after his retirement, Admiral Robison was Superintendent of the Admiral Farragut Academy, Toms River. He died in Glendale, California, on November 20, 1952.

Early life and career

Robison was born on May 10, 1867 in Juniata County, Pennsylvania He entered the United States Naval Academy on September 4, 1884. After finishing his academic studies at Annapolis he served the two years at sea as a Passed Naval Cadet in USS Omaha on the Asiatic Station and was commissioned ensign July 1, 1890.

In 1891 he was transferred to USS Boston, still on the Asiatic Station; and, from 1893, he served in USS Thetis until ordered to the Mare Island Navy Yard in 1895. In 1896 he returned to the Asiatic Station in Boston. In August 1899 he was assigned to the League Island Navy Yard, Philadelphia, Pennsylvania. He joined Alabama (BB-8) September 15, 1900, and two years later was transferred to Hull (DD-7), a torpedo boat destroyer. From September 1904 to July 1906, he served with the Bureau of Equipment at Washington, D.C., then he returned to sea, serving first in Tennessee (CA-10) and later in Pennsylvania (ACR-4).

After a tour of duty in the Bureau of Engineering, he assumed command of Cincinnati (C-7), a unit of the Asiatic Fleet, on October 25, 1911. Upon his return to the United States in April 1914, he became commanding officer of USS Jupiter (AC-3). He held the rank of captain from July 1, 1914, and he remained with Jupiter until August 8.

World War I service

On October 12, 1915 he assumed command of and held that post until after the United States entered World War I. From July 1917 until September 1918, he commanded the Atlantic Submarine Force with additional duty as General Supervisor of all commissioned submarines in the Navy. For this duty he was awarded the Navy Cross. He was also made an Honorary Companion of the Order of the Bath for service to the British during the war.

In October 1918 he assumed command of Squadron 3, Patrol Force, and during the next month had additional duty as District Commander, Brest, France. In November, he was appointed U.S. Naval Representative on the Commission for executing the Naval Terms of the Armistice with Germany. After his return to the United States in March 1919, he commanded the Boston Navy Yard. In May 1921, he was sent to the Dominican Republic as Military Governor, serving until October 1922, when the Dominican Republic was turned back over to civilian control.

Living octopus

Living octopus

In countries which are located near sea coasts, sea food is an important part of national cuisine