Paul Greening bigraphy, stories - Royal Navy admiral

Paul Greening : biography

4 June 1928 - 5 November 2008

Rear Admiral Sir Paul Woollven Greening GCVO (4 June 1928 – 5 November 2008) was a Royal Navy officer who became Naval Secretary.

Naval career

Educated at Mowden School and the Nautical College at Pangbourne, Greening joined the Royal Navy in 1946.Debrett's People of Today 1994 He was given command of the minesweepers HMS Asheldham, HMS Messina, HMS Lewiston and then the frigate HMS Jaguar. He was appointed Fleet Plans Officer for the Far East Fleet in 1969 and, following his promotion to Captain, given command of the frigate HMS Aurora in 1970. He went on to be Captain, Naval Drafting in 1971, Director of Seaman Officer Appointments in 1974 and Captain of the Royal Naval College, Dartmouth in 1976. Promoted to Rear Admiral, he became Naval Secretary in 1978 and Flag Officer, Royal Yachts with specific responsibility for HM Yacht Britannia in 1981. He was responsible for planning the honeymoon of the Prince and Princess of Wales in August 1981. Daily Telegraph, 19 November 2008 He retired in 1985.

He was appointed an Extra Equerry to the Queen in 1983 and Master of the Household of the Sovereign from 1986 to 1992.

Family

In 1951 he married Monica West(pre-deceased); they have one son, one daughter and two grand children.

Living octopus

Living octopus

In countries which are located near sea coasts, sea food is an important part of national cuisine