John Idington bigraphy, stories - Canadian judge

John Idington : biography

October 14, 1840 - February 7, 1928

John Idington, QC, LL.B (October 14, 1840 – February 7, 1928) was a Canadian justice of the Supreme Court of Canada.

Born in Puslinch, Upper Canada (now Ontario), the son of Peter Idington and Catherine Stewart, he received his LL.B degree from the University of Toronto and was called to the Ontario Bar both in 1864. He practiced law in Stratford, Canada West (now Ontario) for forty years.

He was created a provincial QC in 1876 and a dominion QC in 1885.

In 1904, he was appointed to the High Court of Justice of Ontario and he was appointed by Wilfrid Laurier to the Supreme Court on February 10, 1905.

Notable decisions include his dissent in Quong Wing v. R. (49 S.C.R. 44), in which he disagreed with the effects of racist legislation, on the basis that the use of the term "Chinaman" could not have been meant to refer to naturalized Canadians of Chinese origin.

He retired on March 31, 1927 after legislation was passed requiring a mandatory retirement age of 75.

Living octopus

Living octopus

In countries which are located near sea coasts, sea food is an important part of national cuisine