John Cook (clergyman) bigraphy, stories - Educators

John Cook (clergyman) : biography

13 April 1805 - 31 March 1892

John Cook (13 April 1805 – 31 March 1892) was a Presbyterian Church in Canada minister and educator from Quebec.

He was born in Sanquhar, Scotland, and educated at University of Glasgow and University of Edinburgh. He served as a minister in the Church of Scotland, and was ordained in December 1835 in Cardross, and designated minister of St. Andrew's Presbyterian Church, Quebec City (under the Colonial Committee) and arrived in Canada East in April 1836.

He was Minister of St Andrew's Church from 1836–1883, and was the founding Moderator of the General Assembly of the Presbyterian Church in Canada in June 1875. He had also served as Moderator of the Church of Scotland's Canada Synod in 1838, not long after his arrival. Despite being under the tutelage of Free Church leader Professor Thomas Chalmers at Edinburgh, Cook remained with the Established Church in June 1844. He was asked to moderate the remainder of that Synod meeting in Kingston, following the defection of Moderator Mark Young Stark.

Cook also promoted education, started schools, and was associated with the early days of both Queen's College at Kingston, Canada West and McGill University. He was principal of Morrin College in Quebec City for 31 of its 40 years.

In June 1975, Canada Post honoured the Centenary of the Presbyterian Church in Canada with the issue of a postage stamp in honour of Cook. He was awarded the Doctor of Divinity in 1838 from the University of Glasgow, and the LLD from Queen's in 1880, following his term as Chancellor.

Living octopus

Living octopus

In countries which are located near sea coasts, sea food is an important part of national cuisine