John A. Lejeune

0
25

John A. Lejeune : biography

January 10, 1867 – November 20, 1942

1900–1916

From 3 July 1900 to 12 November 1900, Captain Lejeune performed recruiting duty at Boston, Massachusetts, and on 22 November 1900 reported at the Marine Barracks, Pensacola, Florida, to command the Marines. From 12 January 1903 to 21 January 1903, Captain Lejeune was on duty at the Norfolk Barracks, going to recruiting duty at New York City on 26 January 1903. He was promoted to Major on 3 March 1903 and was on duty at Headquarters Marine Corps in Washington, D.C. from 15 May 1903 to 8 August 1903.

On 8 August 1903, Major Lejeune was ordered to to command the Marine Battalion on board that vessel, joining 16 August 1903. On 23 October 1903, the battalion, with Lejeune in command, was transferred to . From 16 December 1903 to 21 December 1904, Major Lejeune was on duty ashore on the Isthmus of Panama in command of this battalion, leaving there on the latter date on board .

From 27 January 1905 to 20 May 1906, Lejeune served at the Marine Barracks, Washington, D.C. He then returned to Panama in command of a battalion of Marines from 29 May to 6 July 1906, the battalion being transported both ways on board USS Columbia. This was detached duty, and on 29 March 1907, Major Lejeune was detached from command of the Washington Barracks and ordered to the Philippines. His family — his wife and three daughters accompanied him on this overseas duty.

Arriving in the Philippines on 2 May 1907, Lejeune assumed command of the Marine Barracks and Naval Prison, Navy Yard, Cavite, on 6 May 1907. He assumed command of the First Brigade of Marines on 15 June 1908 and was promoted to lieutenant colonel on 13 May 1909. He was detached on 8 June 1909 and ordered to return to the United States. He then attended the U.S. Army War College, graduating in 1910.

Lieutenant Colonel Lejeune embarked on board on 26 May 1912 with the Second Regiment, First Provisional Brigade Marines for Cuba. He disembarked at Guantanamo Bay, Cuba, on 8 June 1912 and was in command of the District of Santiago from 9 June, to 14 July 1912. On 15 July 1912, Lejeune embarked on board and sailed for Colón, Panama. July 18–29, 1912 was spent at Camp Elliott, Panama. The Marine Corps Association was founded on April 25, 1911 at Guantanamo Bay by the officers of the 1st Provisional Marine Brigade, under command of Colonel Littleton W. T. Waller. Although the 1st Provisional Marine Brigade disbanded shortly after, the MCA remained active. Two years later, again at Guantanamo Bay, officers of the 2d Provisional Marine Brigade, commanded by Colonel Lincoln Karmany, formally organized the Marine Corps Association. Colonel Karmany appointed then-Lt. Colonel John A. Lejeune (later the 13th Commandant of the Marine Corps) as its first head of the executive board. After returning to the United States, Lejeune was again called upon for expeditionary duty. He sailed from Philadelphia, 20 February 1913 as second in command of the First Regiment, Second Provisional Brigade Marines and disembarked 27 February 1913, at Guantanamo Bay, Cuba. Then-LtCol Lejeune became the first head of the Marine Corps Association with the goal of professional advancement among Marines. He returned to Philadelphia on board USS Prairie on 2 May 1913.

On 27 November 1913, Lejeune sailed from New York with the 2nd Advanced Base Regiment, his ultimate destination Veracruz, Mexico, but returned to the United States to receive his promotion to colonel on 25 February 1914. Colonel Lejeune and his unit eventually landed in Mexico on 22 April 1914 and participated in the United States occupation of Veracruz. He returned home in December 1914, this time to report to Marine Corps Headquarters in Washington, D.C., to become assistant to the Major General Commandant of the Marine Corps. He was promoted to brigadier general on 29 August 1916.

World War I

With the outbreak of World War I, Lejeune assumed command of the newly constructed Marine Barracks, Quantico, Virginia; however, his overseas service was inevitable, and in June 1918, he arrived at Brest, France. He was promoted to major general 1 July 1918.