Ján Čarnogurský bigraphy, stories - Ministers

Ján Čarnogurský : biography

January 1, 1944 -

Ján Čarnogurský (born January 1, 1944, Bratislava) is a former Slovak politician, a former Prime Minister of Slovakia (1991–1992) and the former chairman of the Christian Democratic Movement (1990–2000).

He is married and has 4 children.

1992–2002

After the 1992 election he ceased to be prime minister and was a deputy to the National Council of the Slovak Republic (Slovak parliament) as an opposition member and strong Mečiar opponent from 1992 to 1998.

After the 1998 election he was the Minister of Justice of Slovakia from 1998 to 2002.

Secondary functions

  • February 1990 – August 1990: chairman of the Legislative Council of the Czechoslovak government
  • November 2 – November 22, 1990: temporary leader of the Ministry of the Interior of Slovakia
  • 1990–1991: chairman of the Slovak government Council for Information Policy and Mass media and chairman of the Slovak government Council for Nationalities and Ethnic Groups
  • 1993–1994: vice-chairman of the Parliamentary Assembly of the CSCE
  • December 1994 – October 1998: member of the Permanent Delegation of the National Council of the Slovak Republic at the Parliamentary Assembly of the CSCE
  • 1991–(?)1998: member of the Permanent Delegation of the National Council of the Slovak Republic at the Parliamentary Assembly of the OSCE
  • 1997 – ? (1998?/2002?): vice-president of the European Union of Christian Democrats (EUCD)

Before 1989

He studied Law at the Charles University in Prague (graduation in 1969) and at the Comenius University in Bratislava (Doctor's title in 1971). From 1970 to 1981, first he was active as a junior attorney-at-law, then as an attorney-at-law in Bratislava, and was member of a section of the Center of Czech and Slovak attorneys-at-law. In 1981, he was deprived of his attorney-at-law licence by the Communist authorities, because he had defended a person in a political process. However, he continued to provide legal advice to opposition (Charta 77) and religious activists. Between 1982 and 1986 first he was active as a driver, then as a company lawyer. In 1987 he was fired and remained unemployed. He was an important figure in the secret church in Slovakia and, between 1987 and 1989, he published illegally the magazine Bratislavské listy (Bratislava Papers). He represented the Christian Democratic wing within the Anti-Communist opposition in Czechoslovakia.

Works

  • Trpeli za vieru (They suffered for the faith; 1991)
  • Videné od Dunaja (Seen from the Danube; 1997): his speeches and articles

After 2002

In 2002, he retired from politics altogether and has been working as an attorney-at-law since. Pavol Hrušovský became the new chairman of the Christian Democratic Movement.

1989–1992

Shortly before the Velvet Revolution, on August 14, 1989, he was imprisoned and released only after the collapse of the Communist regime through a presidential amnesty on November 25, 1989. From December 1989 to April 1990 he was the first vice-prime minister, since April to June 1990 the vice-prime minister of Czechoslovakia. He was a co-founder and, since February 1990, the chairman of the Christian Democratic Movement of Slovakia. Since the Christian Democratic Movement was Slovakia's second largest party after the Slovak parliamentary election, 1990, Čarnogurský became the vice-prime minister of Slovakia and in June 1990. After the Movement for a Democratic Slovakia split from the Public against Violence, i.e. from the party that had won the 1990 elections, Čarnogurský took over the post of the prime minister of Slovakia in April 1991.

During this period characterized by quarrels between Czechs and Slovaks concerning the future of their co-existence he became famous by his statement that in the future Slovakia should have its own "little [European] star" in Europe, which at the time of existence of Czechoslovakia was a shocking statement.

Living octopus

Living octopus

In countries which are located near sea coasts, sea food is an important part of national cuisine