Harry Lawson bigraphy, stories - Australian  politician

Harry Lawson : biography

5 March 1875 - 12 June 1952

Sir Harry Sutherland Wightman Lawson KCMG (5 March 1875 – 12 June 1952),

Australian politician, was the 27th Premier of Victoria. 

Lawson was born in Dunolly, the son of a Presbyterian clergyman of Scottish descent. He was educated at a local school and then briefly Scotch College in Melbourne. He was a noted Australian rules footballer, playing for Castlemaine. He studied law with a Melbourne law firm and was called to the bar. He then went into practice in Castlemaine, and was elected to the town council, serving as mayor in 1905. In 1901 he married Olive Horwood, with whom he had eight children.

Federal politics

At the 1928 election, Lawson was elected to the Senate as a Nationalist, taking his seat in July 1929. In October the Scullin Labor government came to power and he spent two years in opposition. In October 1933 he was appointed an Assistant Minister in the Lyons United Australia Party government, and in 1934 he was made Minister in charge of Territories. In 1933 he was made a Knight Commander of the Order of St Michael and St George. At the 1934 election, election he retired, his parliamentary term ending in June 1935.

Death and legacy

Lawson died in East Melbourne, survived by seven of his eight children. His wife died in 1949 and his youngest son had joined the Royal Australian Air Force and was killed in 1941. His last surviving child, Ina Constance Watson, died in Melbourne, Australia on November 9, 2012.

Notes

State politics

Lawson was elected to the Victorian Legislative Assembly for Castlemaine as a Liberal in a by-election in December 1899,

and represented the district in its different incarnations for 28 years. In June 1904, Lawson was elected to the new Electoral district of Castlemaine and Maldon, holding this seat until a redistribution in 1927, when he was elected as member for Castlemaine and Kyneton. Lawson was President of the Board of Land and Works in the government of William Watt from 1913 to 1915, and Attorney-General in the government of Alexander Peacock from 1915 to 1917. He remained loyal to Peacock when most country Liberal members supported John Bowser's rural faction, the Economy Party, and when Bowser's short-lived government ended in resignation in May 1918, Lawson succeeded him. 

Lawson proved to be the most successful Premier Victoria had seen to date, holding office for six continuous years, something none of his 26 predecessors had done. This was despite the further fragmentation of the non-Labor vote with the emergence of the Country Party. At the 1921 elections, Lawson's Nationalist Party won 30 seats, to Labor's 20 and the Country Party's 13. Both Labor and the Country Party preferred Lawson to each other, so Lawson was able to survive as a minority Premier. He was helped by Labor's continuing inability to win seats outside its strongholds in the industrial suburbs of Melbourne and a few provincial towns.

The biggest test Lawson faced was the 1923 Victorian Police strike, which saw riots and looting in the streets of Melbourne. There was also increasingly bitter industrial strife in Melbourne as the prosperity of the pre-war years failed to return. There were major strikes on the waterfront and in the coal mining industry. Lawson gained a reputation as a tough conservative. He refused to give in to the demands of the police for better pay and conditions, running the risk of a breakdown in law and order, but once the strike was over he appointed a Royal Commission into their grievances, which gave them much of what they wanted.

In September 1923 Lawson formed Victoria's first conservative coalition, taking in five Country Party ministers. The coalition broke down in March 1924 when the Country Party made demands Lawson would not accept. The Country Party ministers resigned, and then united with Labor to bring Lawson down. After unsuccessfully contesting the Speakership, he retired to the back bench, where he stayed until October 1928, when he quit state politics altogether.

Living octopus

Living octopus

In countries which are located near sea coasts, sea food is an important part of national cuisine