Hans Dijkstal bigraphy, stories - Dijkstal, Henri Frans

Hans Dijkstal : biography

February 28, 1943 - May 9, 2010

Henri Frans "Hans" Dijkstal (February 28, 1943 – May 9, 2010) was a Dutch politician of the People's Party for Freedom and Democracy (VVD). He served as a Member of the House of Representatives from November 11, 1982 until June 3, 1986 and from July 30, 1986 until August 22, 1994 when he became Minister of the Interior and Deputy Prime Minister of the Netherlands in the Cabinet Kok I. After the Dutch general election of 1998 incumbent Party leader of the People's Party for Freedom and Democracy Frits Bolkestein announced his retirement and Dijkstal was elected his successor. He returned to the House of Representatives on May 19, 1998 and became the Parliamentary leader of the People's Party for Freedom and Democracy in the House of Representatives and the Party leaders of the People's Party for Freedom and Democracy on July 30, 1998. For the Dutch general election of 2002 he was the lijsttrekker (top candidate), Dijkstal and Ad Melkert the Party leader of the Labour Party were the front runners to become the next Prime Minister, but the unexpected arrival of Pim Fortuyn of Livable Netherlands (LN) and later the Pim Fortuyn List (LPF), turned the polls. Fortuyn blamed the problems in the country on the Purple cabinets (in which both Dijkstal and Melkert served as ministers). Fortuyn depicted Dijkstal and Melkert as two bureaucrats who didn't understand the feelings and problems among the population. After a heated campaign a mere days before the election, Fortuyn was assassinated in Hilversum. The People's Party for Freedom and Democracy suffered a big defeat in the election losing fourteen seats, Dijkstal accepted responsibility for the defeat and sequentially left national politics. He resigned as Party leader of the People's Party for Freedom and Democracy and Parliamentary leader of the People's Party for Freedom and Democracy in the House of Representatives on May 16, 2002 and gave up his seat in the House of Representatives on September 1, 2002. , NRC Handelsblad, May 11, 2002

Biography

Early life

Dijkstal was born in Port Said, Egypt, where his father and grandfather worked in shipping. He was able to speak fluent Arabic before moving to the Netherlands at age five. He made a career as financial advisor, taught management courses, and was council member for the city of Wassenaar and an alderman.

Politics

In 1982, he was first elected to the House of Representatives. He took over the leadership of the VVD faction from Frits Bolkestein in 1998. Dijkstal was the lijsttrekker for the VVD party in the 2002 parliamentary elections, that turned out disastrous for the party. Afterwards, he retired from active politics. But when his former party started taking a heavy stance on 'allochtonen' (immigrants and their children) he teamed up with former politicians from a wide range of other parties in protest, to strive for a more tolerant society, under the name "Een Land Een Samenleving" ('One Country One Society'). , Volkskrant, March 18, 2002

Family

On July 29, 1966 he married Anneke Dijkstal and became the father of two daughters. , Nova TV, March 25, 2004

Personal

Dijkstal loved jazz and played the saxophone, he liked the sports softball and tennis and loved to watch plays. Furthermore he was a fan and admirer of Star Trek. , NOS, May 4, 2009 Hans Dijkstal died on May 9, 2010 after a long fight against bone cancer, he was 67. , NOS, May 10, 2010 , Volkskrant, May 10, 2010

Decorations

    • Order of Orange-Nassau
      • Officer Officer (October 30, 1998)
Living octopus

Living octopus

In countries which are located near sea coasts, sea food is an important part of national cuisine