Frank Herman Schofield bigraphy, stories - United States Navy admiral and Navy Cross recipient

Frank Herman Schofield : biography

4 January 1869 - 21 March 1942

Frank Herman Schofield (January 4, 1869 – March 21, 1942) was a decorated admiral in the United States Navy, where he served with distinction in the Spanish-American War and World War I. He was also acting Governor of Guam from January 11, 1904 to January 28, 1904.

Military career

Born in Jerusalem, New York, Schofield graduated from the United States Naval Academy on 6 June 1890 and was commissioned ensign in 1892. During the Spanish-American War, he served as executive officer of the , participating in the blockade of Cuban ports and in the capture of four enemy ships.

Between 1898 and 1917, he served in various capacities afloat and ashore including duty in the Office of the Chief of Naval Operations and a brief position as acting Governor of Guam from January 11, 1904 to January 28, 1904. During this time, while commanding the he reported seeing "three meteors which he says appeared near the horizon and below the clouds, traveling in a group directly toward the Supply," which has been interpreted by some as an early UFO observation. After American entry into World War I, he was ordered to London, where he served on the staff of Commander, U.S. Naval Forces, European Waters until December 1918. He then assumed duties on the United States Naval Advisory Staff to the Peace Commission in Paris. Awarded the Navy Cross for his World War I and Peace Commission service, he was detached from the Naval Advisory Staff in May 1919 and, in July, returned to sea duty as commanding officer of the battleship, .

During the 1920s, he served on the General Board from 1921 to 1923; was promoted to Rear Admiral in 1924; commanded Destroyer Squadrons, Battle Fleet, from 1924 to 1926; headed the War Plans Division of the Office of the Chief of Naval Operations from 1926 to 1929; was a member of the Naval Advisory Staff, Geneva Conference in 1927; and commanded Battleship Division 4, Battle Fleet in 1929. In 1930, he was commissioned Commander in Chief, Battle Force, with the accompanying rank of Admiral; and in 1933, after 47 years of service, he retired. Admiral Schofield died at Bethesda, Maryland, on 21 March 1942.

Living octopus

Living octopus

In countries which are located near sea coasts, sea food is an important part of national cuisine